Hibrid Sistemler

Hibrid Sistemler

HİBRİD SİSTEM NEDİR?

Fotovoltaik güneş panellerinin ve küçük rüzgar türbinlerinin iklim koşullarına göre elektrik  enerjisi üretimi değişir. Bu yüzden tek başlarına çok zengin bir enerji üretim kaynağı değildirler. Sistemleri birleştirme (rüzgar ve güneş) daha çok elektrik enerjisi üretiminde etkilidir. Bu çözüme "Hibrid sistem" denir.

Birçok yenilenebilir enerji uzmanlarına göre, küçük bir "hibrid" elektrik sistemi rüzgar veya fotovoltaik güneş teknolojilerini birleştirir ya da tek sistem üzerinden kullanarak pek çok avantaj sunar.

Güneş ışınlarının en kuvvetli ve parlak olduğu yaz aylarında rüzgar hızı düşüktür. Daha az  güneş enerjisinin bulunduğu kış aylarında ise rüzgar hızı yüksektir. Rüzgar ve güneş enerjisi sistemlerinde verimli enerji üretimi, günün ve yılın değişik zamanlarında farklılık gösterir.

Diğer bir değişle rüzgar hızının yetersiz veya verimsiz olduğu günlerde alternatif olarak  güneş enerjisinden istifade edilebilir. Böylece sistemde enerji üretiminin devamlılığı sağlanmış olur.

Hibrid “rüzgar ve güneş enerjisi” sistemlerin olumsuz tarafı ise; güneş panelleri veya rüzgar türbinlerinin tekil kullanıldığı sistemlerin maliyetinden biraz daha fazla olmasıdır. Fakat aradaki bu fark çok azdır, çünkü kullanılan bileşenler rüzgar ve güneş enerjisi sistemleriyle (Pil, İnverter, kontrol ve güvenlik birimleri gibi temel bileşenler) aynıdır.

Unutulmamalıdır ki Hibrid sistem kullanımı sayesinde yıl boyunca yeterli enerji sağlayacaktır.

Hibrid Sistemler birden fazla enerji kaynağının kullanıldığı sistemlerdir. Hibrid uygulamalar, özellikle yaz-kış enerji gereksiniminin olduğu ve kesintiye bir an bile yer verilmemesi ya da kurulan güneş ya da rüzgar enerji sisteminin desteklenmesi gereken sistemlerde uygulanır. Hibrid uygulamalarda güneş, rüzgar ve diesel enerji kaynaklarının ikili veya üçlü olarak kullanımı mümkündür. Sistem Güneş Enerjisi veya Rüzgar Enerjisinin çalışma sistemiyle tamamen aynıdır.Sadece sisteme ek yapılmaktadır.Her hangi bir zorluğu yoktur.Proje gereksinimlerine göre şebekeye paralel (on-grid), şebekeden bağımsız (off-grid) ve Green-Line (şebeke destekli) olarak tasarlanabilir. 

KAYNAK:http://www.ksrenergy.com/

Dünya’nın En Büyük Güneş + Rüzgar Hibrit Enerji Projesi

WindStream Teknolojileri adlı firma Dünya’nın en büyük hibrit enerjisi projesini tamamladığını açıkladı.

Dünya’da enerji kaynaklarının gün geçtikçe azalmasıyla teknoloji firmaları ve bilim adamları evlerde, iş yerlerinde, kısacası yapabilecekleri her yerde enerji tasarrufu projeleri yapmak için kolları sıvıyor. Bu haberimizde Dünya’nın en büyük enerji tasarrufu projelerinden birine ait.

WindSteam Teknolojileri adlı firma Jamaika, Kingston’da bulunan bir ofisin çatısına Dünya’nın en büyük güneş ve rüzgar panellerini kurdu. Bu paneller ile yıllık yaklaşık 106,000kWh enerji üretilecek.

KAYNAK: http://enerjienstitusu.com/2014/07/21/hibrit-gunes-ruzgar-enerjisi-santrali/

 

Son Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2014, Perşembe